
29
Marzec 2016
Domowa pielęgnacja skóry podstawą profilaktyki przeciwstarzeniowej cz. 1
Piękna i zdrowa skóra wymaga od nas codziennej opieki. Warto wiedzieć co źle na nią wypływa i których nawyków dobrze się nauczyć. Jeśli będziemy o niej pamiętać i dobrze ją traktować, odwdzięczy nam się promiennym blaskiem i zdrowym kolorytem na długie lata.
Chroń skórę przed słońcem
Największym wrogiem naszej skóry są promienie słoneczne. Padając na naszą niczym nie osłoniętą skórę, wnikają w nią powodując nieodwracalne niszczenie komórek, co skutkuje jej szybszym starzeniem się. Niezależnie od pory roku, wybieraj produkty do pielęgnacji twarzy z filtrem przeciwsłonecznym, najlepiej nie mniejszym niż 30 SPF, zminimalizują one szkodliwy wpływ słońca. Co jakiś czas w ciągu dnia, stosuj je ponownie. Nie wszyscy wiedzą, że najniebezpieczniejsze promieniowanie UVA przenika także przez szyby ! Nie zapomnijmy o tym podczas długiej podróży samochodem w upalny dzień i osłońmy skórę ubraniem lub nałóżmy grubą warstwę filtra. Więcej o destrukcyjnym działaniu promieni słonecznych oraz tym, że poprawne nałożenie filtra to sztuka, którą mało kto opanował, w kolejnych postach. :)
Zmywaj twarz lekko chłodną wodą
Gorąca woda ma bardzo niekorzystny wpływ na naszą skórę - przede wszystkim wysusza ją, co sprzyja szybszemu starzeniu się, ale także powoduje rozszerzenie naczyń krwionośnych, a nawet ich pękanie. Pamiętajmy o tym, gdy codziennie przemywamy twarz, ale nie ignorujmy innych części ciała, które często, dla rozgrzania lubimy myć pod gorącym strumieniem. Spróbujmy więc nauczyć się korzystania z gorącej wody, w najmniejszym możliwym stopniu, a jeżeli już bardzo potrzebujemy gorącego prysznica, na koniec opłuczmy skórę zimnym strumieniem. Przyczyni się to do zamknięcia jej porów, zwężenia ścian naczyń krwionośnych, ale również wpłynie bardzo korzystnie na zmniejszenie cellulitu i przyspieszenie przemiany materii w skórze (a co za tym idzie szybsze usunięcie toksyn, nagromadzonej w skórze wody i zbędnej tkanki tłuszczowej). Same pozytywy !
Codziennie nawilżaj skórę
Codzienne nawilżanie skóry powinno stać się nieodzownym elementem Twojego każdego dnia ! Czynniki zewnętrzne takie jak słońce, wiatr, ogrzewanie oraz klimatyzacja, a także nieodpowiednio dobrane kosmetyki niszczą barierę ochronną skóry. Aby ją odbudować, po delikatnym oczyszczeniu skóry i zmyciu resztek makijażu oraz zanieczyszczeń, koniecznie nałóż odpowiedni dla Twojej cery krem nawilżający (co powinno znaleźć się w jego składzie, podpowiemy w kolejnych postach). Warto nawilżać skórę przynajmniej dwa razy dziennie - rano i wieczorem. Jednak gdy poczujesz, że w ciągu dnia skóra jest sucha i ściągnięta - koniecznie nałóż kolejną warstwę kremu. Raz w tygodniu, dobrze jest zrobić naszej skórze intensywniejszą kurację nawilżającą i nałożyć ulubioną maskę na ok. 20 minut, po czym ją zmyć lekko chłodną wodą lub wmasować. Od czasu do czasu polecamy również wybrać się na profesjonalny zabieg nawilżająco-dotleniający skórę do salonu kosmetycznego. Kosmetolog dokładnie oceni stan naszej skóry i dobierze odpowiedni zabieg pielęgnacyjny, nieoceniony w swych właściwościach. Pamiętaj, że niezależnie od rodzaju skóry, każdy potrzebuje nawilżenia !
Zwróć szczególną uwagę na wrażliwe okolice
Okolica oczu jest bardzo wrażliwą strefą i potrzebuje dodatkowej troski. Aby odpowiednio o nią zadbać, kupuj kosmetyki specjalnie przeznaczone na te miejsca. Mają one dużo łagodniejszy i mniej drażniący skład, również w przypadku dostania się do oka - nie spowodują pieczenia ani podrażnień. Skóra wokół oczu jest dziesięć razy cieńsza od tej na pozostałej części twarzy, pamiętajmy więc, że bogate w silnie skoncentrowane składniki aktywne kremy do twarzy, nie pomogą, a mogą tylko zaszkodzić naszym delikatnym powiekom. Do demakijażu oczu świetnie sprawdzą się płyny dwufazowe, zawierające mieszaninę fazy wodnej i tłuszczowej, która poradzi sobie z usunięciem tłustych zanieczyszczeń skóry, nadmiaru sebum nagromadzonego przez cały dzień, oraz makijażu. Co ważne - nie wysuszy skóry wokół oczu, a pozostawi cienki, ochronny, lipidowy film na jej powierzchni. Drugim krokiem pielęgnacji powinno być delikatne wklepanie opuszkami palców specjalnie dobranego kremu lub żelu pod oczy (warto poszukać takich nawilżających lub przeciwobrzękowych, jeżeli mamy problem z opuchniętymi, podkrążonymi oczami). Tak jak w przypadku nawilżania skóry twarzy, powieki również warto raz na jakiś czas wspomóc nałożeniem płatów hydrożelowych lub specjalistycznymi zabiegami w gabinecie.
Nigdy nie zasypiaj w makijażu
Każda z nas bardzo dobrze zna to uczucie, gdy dzień jest tak przepełniony, że kiedy nadchodzi wieczór, ostatnie na co mamy siłę i ochotę to zmyć podkład. Niestety z całej pielęgnacji skóry, to najważniejsze co powinnyśmy robić. Makijaż pozostawiony na noc może spowodować szereg przykrych dla naszej cery konsekwencji, dlatego lepiej nigdy nie iść z nim do łóżka. Czas snu jest dla naszej skóry czasem na regenerację, jednak kiedy zasypiamy z fluidem na twarzy, nasze pory zatykają się i nie mają szansy na odpoczynek. To powoduje szary, ziemisty koloryt cery oraz poprzez nagromadzenie bakterii tworzenie się wyprysków i zaskórniaków, a nawet powstawanie wysypek i alergii. Kolejny fakt, jest taki, że kiedy nie zmyjemy na noc maskary, rzęsy staną się bardziej podane na łamanie, gdyż powoduje ona ich suchość i usztywnienie, a po jakimś czasie po prostu się one kruszą i łamią. Zatroszcz się więc, aby twoja skóra przed pójściem spać była oczyszczona i mogła oddychać !
Oczyszczaj skórę
Codziennie rano i wieczorem. Bez wyjątków. Tak jak wspomnieliśmy wcześniej, skóra zanieczyszczona nie oddycha, a co za tym idzie nie regeneruje się. Wszelkie zanieczyszczenia pozostające na skórze, z rąk, telefonu, ale również resztki sebum, czy też dym, są świetną pożywką dla bakterii, które namnażając się powodują powstawanie trądziku, coraz częściej będącego nie tylko zmorą młodych osób, ale również rozwijającego się u dorosłych. Na nieoczyszczonej z bakterii skórze, w łatwy sposób może się również pojawić wysypka lub powstać alergie. Upewnij się więc, zanim wyjdziesz rano z domu, lub pójdziesz spać, że Twoja skóra jest oczyszczona i gotowa do zmierzenia się z kolejnymi atakami ze strony środowiska. Do demakijażu warto wybrać najodpowiedniejszy dla swojego typu skóry preparat, który nie tylko oczyści skórę ale i też będzie zawierał składniki nawilżające. Świetnie sprawdzi się płyn micelarny - łączy on w sobie właściwości oczyszczające mleczka, odświeżające toniku oraz dwufazowego płynu do demakijażu oczu, który usunie wodoodporny tusz. Jeden kosmetyk zastąpi nam trzy etapy oczyszczania skóry, a co za tym idzie trzy różne produkty. Taniej, szybciej i efektywniej ! :) Działanie płynu micelarnego oparte jest na micelach - cząsteczkach, które zewnętrznie mają właściwości hydrofilowe (przyciągają wodę i odpychają tłuszcze), a wewnętrznie podsiadają właściwości hydrofobowe (odpychają wodę i wiążą tłuszcz). W ten sposób działają jak magnes - "przyciągają" oraz pochłaniają tłuszcz w postaci nadmiaru sebum, podkładu lub tuszu do rzęs i jednocześnie rozpuszczają w roztworze wodnym pozostałe zanieczyszczenia, nie naruszając przy tym bariery ochronnej naskórka, czyli warstwy hydro lipidowej.
Zobacz też:
