
10
Luty 2018
Witamina C - zabłyśnij na wiosnę!
Witamina C znana jest dosłownie wszystkim, większość z nas przypisuje jej tylko jedną właściwość - ma ona wspomagać układ odpornościowy, podczas walki z przeziębieniem lub grypą. Jednak, odgrywa ona o wiele większą rolę niż mogłoby nam się wydawać.
poprawia pracę ukladu krążenia
Zapewnia prawidłowe funkcjonowanie układu nerwowego
Wykazuje działanie bakteriobójcze
A nawet działa przeciwnowotworowo
Przyczynia się do wzrostu produkcji kolagenu, którego mała ilość w naszym oranizmie może być przyczyną powstawania cellulitu, nadmiernego wypadania włosów, a także bólu w stawach
Stabilność
Witamina C należy do jednych z najbardziej wrażliwych substancji chemicznych. Nie jest odporna na działanie tlenu, wysokich temperatur, czy środków konserwujących takich jak np. Benzoesan sodu. Suszenie, rozdrabnianie, obieranie, również wpływa na zmiejszczenie jej ilości w produkcie, dlatego starajmy się, aby przetwarzać owoce I warzywa w jak najmniejszym stopniu. Jej rozkład następuje szybciej również w środowisku alkalicznym i obojętnym.
Źródła
Na pytanie brzmiące "W której roślinie jest nawięcej witaminy C? Wielu z nas z pewnością odpowiedzialoby, że w cytrynnie. Nic bardziej mylnego! Najwięcej witaminy C zawiera dzika róża, aż 1800mg na 10g. Duże ilości kwasu askorbinowego, jeżeli chodzi o cytrusy znajdziemy również w pomelo (61mg w 100g), cytrynie I pomarańczy. Ilość witaminy C w garści owoców dzikiej róży jest równoważna z zawartością w 34 cytrynach. Siegając po witaminę C, wybierajmy naturalą, a wyrzekajmy się syntetycznej. Jeżeli z jakiś powodów jesteśmy zmuszeni do przyjmowania suplementów zawierajacych kwas askorbinowy, bierzmy pod uwagę tylko te powstałe z ekstraktu owoców, gdyż są one najlepiej przyswajalne przez nas organizm. W polskiej diecie, dobrym źródlem witaminy C są ziemniaki. Jedzone codziennie w odpowiedniej ilości moga pokryć ponas 40% dziennego zapotrzebowania. Resztę może nam zapewnić herbata z dzikiej róży czy zrobione z niej przetwory. Nie zapominajmy o polskich jabłkach, one również ze względu na dostępność i zawartość kwasu askorbinowego są warte uwagi. Zawartość witaminy C w produkach może wahać się i to znacząco. Bedzie to zależało od gatunku, odmiany, metody uprawy I miejsca uprawy, a nwet od stopnia dojrzałości. W produktach zwierzecych najwięcej tej substancji znajdziemy w wątróbce cieęcej I wołowej.
Witamina C w medycynie
Pamiętajmy, że zapotrzebowanie na witaminę C będzie m.in.. zależalo od wieku czy płci. Według norm dla ludności polskiej, codzienne zapotrzebowanie dla kobiet wynosi 75mg zaś dla mężczyzn 9-mg. Ze względu na chorobę, wysiłek fizyczny, czy stes, zapotrzebowanie to wzrasta. Przyjmowanie niektórych leków może stać się przyczyną zwiększenia niedoboru. Dzieje się tak na przykład, gdy w dużych ilościach dawkujemy aspirynę, która powoduje wydalaenie kwasu askorbinowego z organizmu. Na niedobory jesteśmy szczególnie narażeni w okresie jesienno-zimowym. Jej szczególny brak prowadzi do osłabień naczyń włosowatych, może być również przyczyną niedokrwistości, gdyż kwas askorbninowy zwiększa wchłanianie żelaza. W skrajnych przypadkah może dojść do szkorbutu, który nie tylko atakuje zęby, powodując ich wypadanie, ale również prowadzi do destrukcji organów. Do skutków niedoboru, można zaliczyć ponadto astmę, bóle w kościach i chrząstkach. Do pierwszych objawów należą: brak apetytu, skłonność do powstawania siniaków, trudności w gojeniu się ran, ogólne osłabieie. Należy pamiętać, że zapotrzebowanie na kwas askorbinowy wzrasta podczas takich dolegliwości jak wymioty, ulazeżenienie od palenia papierosów, a także u kobiet w ciąży i osób cierpiących na cukrzycę. Badania na osobach cierpiących na depresję wykazały, że poziom kwasu askorbinowego u chorych jest znacząco niższy niż u osób zdrowych. Witamina C jest silnym antyoksydantem mający znaczący wpływ na nasz mózg, dzięki czemu chroni nas przed stresem oksydacyjnym powodującym jego uszkodzenia i zaburzenia. Badania naukowców dowodza również że witamina C wykorzystywana w chemioterapii, łagodzi jej toksyczność oraz spowalnia proces namnażania się komórek rakowych.
Witamina C w kosmetyce
Oprócz zastosowania w medycynie , znalazła ona również swoje miejsce w kosmetyce. Jako silny antyoksydant zwalcza wolne rodniki odpowiedzialne za proces starzenia się skóry. Dodatkowo kwas askorbinowy przyczynia się do rozjaśnienia zmian i przebarwień, poprawia również jej koloryt, hamując proces produkcji melaniny. Jest idealna dla każdego bez względu na wiek, nie tylko jesienią, ale również latem, gdyż wspomaga działanie naturalnych filtrów przeciwsłonecznych. Kosmetyki z witaminą C mają również działanie nawilżające, przeciwzapalne i przeciwtrądzikowe. Ze względu na brak zdolności syntezy kwasu askorbinowego przez człowieka, musimy go dostarczać z zewnątrz. Dlatego pamiętajmy, aby przyjmować go jak najczęściej. Ważne jest, aby wybierać produkt naturalne, a wyrzekać się syntetycznej witaminy C. W przypadku konieczności zażywania suplementów, wybierajmy tylko te sproszkowane, będą one lepiej przyswajalne przez nas organizm. Kwas askorbinowy, to nie tylko związek, który pomoże przy przeziębieniu czy grypie. Ma on bowiem szersze zastosowanie, od medycyny aż po kosmetykę. Jest nadzieją dla osób chorujących na nowotwory. Wydalany jest wraz z moczem, w związku z tym ryzyko przedawkowania kwasu askorbinowego jest stosunkowo niskie. Pamietajmy, że oprócz przyjmowania naturalnej witaminy C, wazna jest tównież prawidłowo dobrana dieta w zalezności od naszych potrzeb.
