
25
Listopad 2016
Cudotwórca: Peeling Chemiczny - Kontrolowane złuszczanie naskórka
Peelingi kwasami to obecnie jedne z najpopularniejszych zabiegów kosmetycznych. Stosowano je już w czasach starożytnych, kiedy to cenioną gładką, jasną i jędrną skórę. Egipcjanki na przykład kąpały się w kwaśnym mleku, a twarz nacierały cytrusami, nie wiedząc, że wykorzystują działanie kwasu mlekowego i cytrynowego należących do alfa hydroksykwasów.
Peeling chemiczny przeznaczony jest do pielęgnacji każdego rodzaju cery, również bardzo delikatnej i wrażliwej, z problemem rozszerzonych naczyń krwionośnych i suchością skóry. Polecany jest szczególnie w przypadku widoczności efektów starzenia się skóry oraz przebarwień. Pozwala na dogłębne oczyszczenie i odżywienie skóry, stymulując procesy odnowy komórkowej oraz mikrokrążenie.
Zabieg profesjonalnego złuszczania skóry to nic innego, jak nałożenie na skórę odpowiednio dobranej mieszaniny związków chemicznych o określonym stężeniu. Dobierając odpowiednie proporcje substancji aktywnych możemy regulować poziom złuszczania, a przez to zwiększać lub zmniejszać intensywność zabiegu. Substancje aktywne peelingu przenikają w głąb skóry, wpływając w ten sposób na przebudowę kolagenu i elastyny – dwóch czynników podporowych w skórze. Ponadto kwasy posiadają wyjątkowe działanie regenerujące obszar naskórka, zwalczają wolne rodniki, działają bio-ochronne oraz wzmacniają barierę skórną przed szkodliwym działaniem czynników zewnętrznych. Taki peeling głęboko nawilża skórę i wyraźnie zapobiega fotostarzeniu, sprawiając, że skóra staje się bardziej odporna i mniej wrażliwa na promienie UV.
Proces złuszczania komórek skóry jest zabiegiem kontrolowanym i całkowicie bezpiecznym, jednakże ze względu na charakter zabiegu oraz możliwe powikłania, bezwzględnie nie powinno się przeprowadzać zabiegu samodzielnie, gdyż nieumiejętne nałożenie preparatu może doprowadzić do powstania przebarwień, blizn, zapalenia spojówek, a nawet utraty wzroku. Przeprowadzając zabieg złuszczania możemy działać na różnych poziomach:
- bardzo powierzchniowo (do warstwy kolczystej skóry 0,06 mm),
- powierzchniowo (do warstwy podstawnej < 0,45 mm),
- średnio-głębokio (do górnej części warstwy siateczkowatej < 0,6 mm),
- głęboko (do środkowej części warstwy siateczkowatej 0,6 mm).
W salonach kosmetycznych stosuje się peelingi bardzo powierzchniowe i powierzchniowe, których działanie ogranicza się do warstwy rogowej naskórka. Dzięki temu skóra po zabiegu dużo szybciej się regeneruje, a powstanie efektów ubocznych jest ograniczone do minimum. Peelingi głębokie natomiast, przeprowadza się tylko w sterylnych warunkach sali operacyjnej, obowiązkowo przez lekarza specjalistę.
Najczęściej wykorzystywane rodzaje kwasów do peelingów skóry to:
- Kwasy AHA (owocowe): glikolowy, migdałowy, mlekowy, pirogronowy, cytrynowy,
- Kwasy BHA: salicylowy,
- Kwasy PHA: glukonolakton, kwas laktobionowy,
- Kwas azelainowy,
- Kwas pirogronowy,
- Kwas retinowy/ tertinoina (pochodna witaminy A),
- Kwas trójchlorooctowy (TCA),
- Fenol,
- Rezorcyna,
- Gotowe mieszanki różnych substancji:
- roztwór Jessnera
- Yellow Peel
- Cosmelan
- Retix C
Każdy kwas, oprócz „odgórnie” przypisanych mu właściwości poszerza spektrum swojego działania w zależności od kilku czynników:
- pH (im niższe pH roztworu, tym mocniejsze działanie, ale też możliwość powstania większych podrażnień),
- stężenia (procentowej zawartości substancji (kwasu) w produkcie),
- formy (ważne czy jest to produkt w formie żelowej, kremowej, czy płynnej). Najczęściej produkty profesjonalne występują w formie roztworu żelowego - mają przez to delikatniejsze działanie, bardziej powierzchniowe. Jednakże te rzadziej spotykane, bo droższe - w formie płynnego roztworu alkoholowego, są silniejsze, bardziej drażniące, a przez to i skuteczniejsze.
Bez wiedzy na temat wszystkich trzech wyżej wymienionych czynników, nie jesteśmy w stanie określić mocy kwasu, bo np. ten o wydawałoby się bardzo niskim stężeniu 20% (małej zawartości kwasu w roztworze) i równie niskim pH 1,4, zadziała silniej, od tego o wysokim stężeniu 60% (dużej zawartości kwasu w roztworze), ale także wysokim pH 3,4. Natomiast forma w jakiej będzie produkt będzie miała zasadnicze znaczenie w szybkości i głębokości przenikania przez kolejne warstwy skóry.
Procedura przeprowadzania zabiegu ekfoliującego
- Wstępny wywiad z klientem, wykluczenie przeciwwskazań do zabiegu, określenie typu cery i problemu, z jakim chcemy walczyć, wybranie odpowiedniego kwasu lub ich mieszanki. Poinformowanie klienta o ewentualnych powikłaniach i efektach ubocznych zabiegu (np. zaczerwienienie skóry przez około 1h po zabiegu oraz jej intensywne łuszczenie po 3 dniach od zabiegu).
- Dokładne oczyszczenie skóry twarzy, szyji i dekoltu delikatnymi preparatami.
- Opcjonalne wykonanie masażu twarzy w celu pobudzenia i rozgrzania tkanek (kwasy efektywniej spenetrują w głąb skóry). Po masażu należy jeszcze raz oczyścić skórę.
- Odtłuszczenie skóry i wstępne obniżenie pH naskórka.
- Właściwy zabieg eksfoliacji naskórka wybranym kwasem (tutaj zaczyna się najważniejszy punkt w którym nieoceniona jest spostrzegawczość i doświadczenie kosmetologa wykonującego zabieg – dla najlepszych efektów zabiegu bardzo ważny jest właściwy czas trzymania roztworu kwasu na skórze, u każdego klienta indywidualny – około 5-10 min).
- Po określonym czasie – przemycie skóry wilgotnym wacikiem z wodą destylowaną.
- Następna naturalizacja skóry, żelem lub sprayem (w tym wypadku lepiej się sprawdzi spray, gdyż żel musielibyśmy nałożyć dłońmi w rękawiczkach, co dodatkowo może narazić skórę na podrażnienie).
- Po tych czynnościach (punkt 5 – 7), można w razie potrzeby je powtórzyć na wyższym stężeniu kwasu lub jego niższym pH – najczęściej takie powtórzenie stosuje się punktowo na wypryski lub przebarwienia, z którymi chcemy walczyć.
- Po przeprowadzonej aplikacji preparatu złuszczającego i jego neutralizacji warto wykorzystać moment „odsłonięcia” świeżego naskórka i zwiększonej przepuszczalności wiązań międzykomórkowych nakładając odpowiednio dobraną do typu cery ampułkę lub serum, po czym delikatnie wklepać.
- Aby zlikwidować większą część zaczerwienienia skóry i złagodzić jej podrażnienie należy obowiązkowo nałożyć odpowiednio dobraną maskę na miejsca poddane zabiegowi (np. twarz, szyja, dekolt) na minimum 15 minut. Taka maska przyczyni się również do większego wchłonięcia uprzednio nałożonej ampułki, gdyż bez tego mogłaby w większej części po prostu wyparować… Niektóre salony proponują maski algowe w formie płatów alginatowych zastygających na skórze. Niestety nałożenie takiej maski po zabiegu eksfoliacji kwasami to bardzo duży błąd – algi mają skłonność do „wyciągania” kwasów ze skóry. W tym momencie efektem zabiegu będzie jedynie złuszczenie naskórka, które udało się uzyskać podczas czasu przebywania roztworu na skórze. Jednak łuszczenie skóry jest najmniejsza z zalet kwasów, gdyż przede wszystkim wnikają one w skórę powodując różnego rodzaju zmiany m.in. pobudzają fibroblasty do produkcji nowych włókien kolagenowych. Takie działanie będzie znacznie osłabione lub nawet niemożliwe, jeżeli pozbędziemy się substancji kwasowych ze skóry.
- Po ściągnięciu maski, najlepiej nałożyć dobry krem regenerujący o naturalnym składzie.
- Pod koniec zabiegu bardzo ważną kwestią jest poinformowanie klienta o wskazanej pielęgnacji domowej przez cały okres kuracji, w tym przede wszystkim o nie zdrapywaniu łuszczącego się naskórka oraz koniecznej wysokiej fotoprotekcji (kremy SP5 50+) w przypadku wystawiania się na działanie promieni słonecznych.
Efekty peelingów chemicznych
- wyraźnie zwiększa stopień nawilżenia naskórka,
- głęboko oczyszcza skórę, poprzez usunięcie martwego naskórka, nadmiaru sebum i innych zanieczyszczeń z powierzchni skóry,
- pobudza syntezę kolagenu, elastyny i glikozaminoglikanów,
- wypełnia zmarszczki od środka i lekko napina skórę, dając efekt liftingu,
- rozjaśnia i ujednolica koloryt cery, świetnie redukuje przebarwienia pigmentacyjne, pozapalne, melasme i piegi - wyraźna poprawa kolorytu widoczna jest już po pierwszym zabiegu,
- wygładza blizny i rozstępy, regeneruje skórę,
- wzmacnia naczynia krwionośne oraz zmniejsza ich widoczność,
- zapewnia działanie antybakteryjne i sebostatyczne – przyśpiesza gojenie wyprysków trądzikowych, zmniejsza łojotok i błyszczenie skóry,
- wpływa na poprawę mikrokrążenia skóry, dotlenia ją przywracając cerze utracony blask oraz promienny i świeży wygląd,
- dzięki właściwościom mikrozłuszczającym, odblokowuje i spłyca rozszerzone pory skóry, zapobiegając powstawaniu zaskórników,
- pobudza procesy odnowy komórkowej, zwiększa spoistość i grubość żywych warstw naskórka, przez co modeluje rysy twarzy,
- zwiększa możliwości absorpcyjne substancji aktywnych w preparatach,
- systematyczne wykonywanie zabiegów z kwasem migdałowym znacznie spowalnia procesy starzenia się skóry, a także w wielu wypadkach wpływa na wyleczenie problemu przebarwień lub zmian trądzikowych.
Przygotowanie do zabiegu eksfoliacji
Najlepiej jest wykonywać zabiegi złuszczające skórę w okresie mniejszego nasłonecznienia (głównie jesień i wczesna wiosna), ze względu na podrażnienie skóry oraz ryzyko powstania przebarwień. Ważne jest, aby minimum 2 tygodnie przed zabiegiem nie opalać się, a na tydzień przed, nie wykonywać depilacji woskiem lub laserem oraz peelingów skóry w obszarze poddawanym zabiegowi. W dniu zabiegu mężczyźni nie powinni golić twarzy, gdyż to również bardzo podrażnia skórę, a każdy stan zapalny może przerodzić się w powstanie niechcianych przebarwień, a nawet blizn. Aby skóra lepiej i szybciej się zregenerowała po eksfoliacji na pewno świetlnym pomysłem będzie uprzednie nawilżanie jej, zarówno od zewnątrz stosując kremy silnie nawilżające, jak i od wewnątrz – pijąc dużo ciepłej wody. Można również pokusić się o skorzystanie z zabiegu nawilżającego u kosmetologa, najlepiej na tydzień przed właściwym zabiegiem eksfoliującym.
Postępowanie po zabiegu eksfoliacji
Po zabiegu złuszczania skóra może być zaczerwieniona i obrzęknięta. Objawy te utrzymują się od 0,5h do nawet 3 dni, w zależności od indywidualnego stanu skóry, na który mają wpływ m.in. wiek, promieniowanie UV, warunki atmosferyczne, dieta, stres, przebyte choroby, a także predyspozycje genetyczne i indywidualne skłonności. Od razu po zabiegu złuszczania bardzo ważne jest nałożenie maski, zawierającej odpowiednie składniki aktywne, mające na celu złagodzenie podrażnień wywołanych zabiegiem oraz ochronę świeżo „odkrytego” naskórka. Maskę taką powinniśmy bezwzględnie otrzymać do zabiegu, gdyż jest to gwarancją jego powodzenia. Niestety większość salonów pobiera za nią dodatkową opłatę, przy czym zdecydowanie się na jej zakup lub nie, pozostawia w kwestii wyboru nie zawsze świadomego klienta. Klienci natomiast skuszeni niską ceną zabiegu, nie zdają sobie sprawy, iż źle lub niekompleksowo przeprowadzony zabieg (wstępne przygotowanie skóry i obniżenie jej pH, właściwe złuszczanie, wtłoczenie ampułki oraz nałożenie odpowiedniej maski min. na 15 min) może przyczynić się do powstania niepożądanych efektów oraz stanu skóry gorszego od pierwotnego. Jako pielęgnację domową zaleca się przede wszystkim częste nakładanie kremów nawilżająco – regenerujących, najlepiej opartych na bazie naturalnych składników (są bardziej kompatybilne i skóra może z nich lepiej skorzystać). Jednakże w przypadku cer wrażliwych należy uważać – surowce naturalne mają większą skłonność do podrażniania skóry, także najlepiej, jeśli będzie to wypróbowany i sprawdzony już wcześniej dobry krem.
Pierwszego dnia najlepiej nie oczyszczać już skóry, a tylko w przypadku uczucia suchości, dołożyć za każdym razem substancji nawilżającej (w postaci kremu, balsami, żelu lub innej). Można także zacząć używać dodatkowo serum lub ampułek – z racji złuszczenia naskórka, skóra teraz będzie dużo lepiej wchłaniać wszelkie substancje, także będą one miały większa moc działania.
Warto również w dniu zabiegu wymienić pościel i ręczniki na czyste, aby zapobiec rozwojowi niechcianych bakterii na skórze (bardzo istotna kwestia w przypadku walki z trądzikiem). W przypadku używania gąbek i szczoteczek do mycia twarzy – dokładnie je umyć, wyparzyć i nie używać, zarówno ich jak i innych substancji peelingujących, przez cały okres kuracji kwasami (min. od 7-14 dni po zabiegu).
Od około 3 – 5 dnia po zabiegu skóra będzie się intensywniej złuszczać, lecz nie powinna już być zaczerwieniona i obrzęknięta, może jednak być odczuwalne jej delikatne podrażnienie i tkliwość. W czasie łuszczenia, skóra wygląda najgorzej. Dodatkowo efekt ten spotęguje nałożenie makijażu (nie jest to przeciwwskazaniem, jednak uwydatnia rogowacenie naskórka). Na ten czas wiele osób woli zrezygnować z aktywności i pozostać w domu. Jednakże widoczna intensywność łuszczenia się skóry jest bardzo indywidualną kwestią i nie zawsze zależy od mocy zabiegu, a już na pewno nie od jego efektów – u niektórych osób łuszczenie się jest bardzo widoczne i przebiega nagle (martwy naskórek może wręcz odchodzić płatkami), u innych natomiast łuszczenie się będzie widoczne tylko pod mikroskopem. Koniec końców obydwa przypadki mogą osiągnąć jednakowy efekt zabiegu. W przypadku ogólnego dobrego nawilżenia skóry – jej łuszczenie się będzie dużo mniej widoczne.
Dla pięknej i promiennej cery warto również codziennie, a szczególnie w czasie kuracji kwasami zatroszczyć się o zdrową i zbilansowaną dietę. Dodatkowo, jeżeli brakuje nam w diecie witaminy C, można pokusić się o zażywanie tej syntetycznej (z dobrego źródła, 100-200% dziennego zapotrzebowania od 3-7 dni przed zabiegiem, do około 7-14 dni po zabiegu), gdyż jest niezbędna do syntezy kolagenu w skórze, a co za tym idzie redukcji zmarszczek i poprawy jędrności naskórka.
Przez cały okres kuracji i przynajmniej miesiąc od jej zakończenia należy stosować krem z wysokim filtrem przeciwsłonecznym (SPF 50+). Bezwzględnie nie należy zdrapywać złuszczającego się naskórka.
Zalecenia stosowania zabiegów złuszczających
Najlepsze efekty uzyskuje się przy zastosowaniu serii zabiegów (zazwyczaj od 3 do 6 zabiegów, w zależności od wskazań kosmetologa) wykonywanych co 7-14 dni.
Zabieg złuszczania można także stosować jednorazowo w celu odświeżenia skóry i profilaktyki przeciw starzeniu się skóry i przebarwieniom. Doskonałe efekty można uzyskać przez połączenie peelingów chemicznych z innymi zabiegami pielęgnacyjnymi (kompleksowa łączona kuracja dobrana indywidualnie przez kosmetologa np. 1 zabieg złuszczający kwasami, po czym 3 zabiegi mezoterapii mikroigłowej, może dać często dużo lepsze efekty niż 4 zabiegi mezoterapii mikroigłowej, a dodatkowo cena w tym przypadku będzie dużo niższa).
Najważniejsze wskazania do zabiegu kwasami
- każdy typ cery, a w szczególności skóra sucha, zmęczona, poszarzała,
- zmarszczki mimiczne i głębokie,
- fotostarzenie skóry,
- objawy utraty jędrności i elastyczności,
- skóra wymagająca regeneracji i odżywienia,
- cera o niejednolitym kolorycie,
- przebarwienia,
- skóra sucha z nadmiernie łuszczącym się naskórkiem,
- skóra naczyniowa, wrażliwa, ze skłonnością do rumienia,
- wypryski, skóra trądzikowa, ze skłonnością do łojotoku,
- Zabiegi eksfoliujące również poleca się jako wstęp do innych zabiegów kosmetycznych (poprawa działania i wnikania substancji aktywnych poprzez złuszczenie wierzchniej warstwy naskórka).
Główne przeciwskazania zabiegów kwasami
- skóra podrażniona,
- stany zapalne,
- stany alergiczne,
- terapia retinoidami (do 6 miesięcy po zakończonym leczeniu),
- oparzenia, rany,
- ciąża, okres karmienia piersią,
- choroby nowotworowe,
Najczęstszymi przyczynami powikłań po chemicznych złuszczaniach naskórka są:
- nieuwzględnienie przeciwskazań do zabiegu,
- źle dobrany rodzaj kwasu,
- niewłaściwie wykonany zabieg (np. zbyt późna neutralizacja kwasu),
Należy zwrócić szczególną uwagę na fachowość i wiedzę osoby wykonującej peelingi kwasami. Niekompetencja kosmetyczki czy kosmetologa może narazić nas na nieodwracalne uszkodzenia skóry (głębokie poparzenia powodujące wżery, które po czasie stają się bliznami, często o sinym kolorze). Pamiętajmy o tym wybierając gabinet, by nie narazić się na długą rehabilitację, czy wręcz oszpecenie.
Podsumowując - eksfoliacja kwasami to jeden z moich ulubionych zabiegów ! Doświadczony kosmetolog po zdiagnozowaniu cery i jej problemów z użyciem peelingów chemicznych jest w stanie zdziałać cuda.
