
21
Luty 2017
Mezoterapia mikroigłowa - POBUDZENIE NATURALNYCH MECHANIZMÓW OZDROWIEŃCZYCH SKÓRY
Zabieg mezoterapii mikroigłowej pozwala na kontrolowane uszkodzenie skóry poprzez wykonanie mechanicznych mikronakłuć, tym samym uruchamiając jej następcze naturalne zdolności regeneracyjne. Następuje wtenczas stymulacja procesów samoodnowy komórek skóry oraz ich biorewitalizacja. Podczas zabiegu wprowadza się do skóry i tkanki podskórnej za pomocą mikronakłuć składniki odżywcze w ilościach nieosiągalnych za pomocą kosmetyków oraz większości zabiegów.
Nakłuwanie skóry za pomocą mikroigieł o odpowiedniej długości powoduje powstawanie w jej obrębie mikrourazów oraz mikrokrwanień. Krew wydostaje się z uszkodzonych naczyń krwionośnych, a zawarte w niej płytki krwi ulegaja aktywacji. W wyniku tego dochodzi do uwalniania z nich tzw. czynników wzrostu. Ma to kluczowe znaczenie w procesie regeneracji tkanek, bowiem przyspieszają one dzielenie, rozwój i różnicowanie się jej komórek oraz stymulują komórki macierzyste i fibroblasty. Pobudzają tworzenie się kolagenu typu I, elastyny, kwasu hialuronowego, glikozaminoglikanów oraz innych składników macierzy międzykomórkowej. Wpływają korzystnie na jakośc połączeń międzykomórkowych oraz na poprawę mikrokążenia w skórze. Inicjują zatem i przyspieszają procesy autoregeneracji i odbudowy tkanek, promując naturalne, ozdrowieńcze mechanizmy naszego organizmu.
Mikronakłucia skóry wykonuje się za pomocą sterynych, jednorazowych igieł zgromadzonych na obrotowym wałku, które powodują powstanie kilku tysięcy mikrokanalików podczas zaledwie 15 minut zabiegu. Przez krótki czas pozostają one otwarte, tym samym dając możliwość głębokiego wprowadzenia wybranego preparatu. Perforacja naskórka odbywa się w sposób ściśle kontrolowany - zarówno jej częstotliwość, jak i głębokość wnikania są regulowane zależnie od odczuć Klienta.
Urządzenie którym wykonujemy zabieg, nazywane DermaRollerem, posiadaja igiełki wykonane ze stali chirurgicznej lub stopów tytanu. Są one tak cienkie, że ledwo widoczne, ułożone w kilku rzędach. Bardzo ważna jest kwestia doboru odpowiedniej długości igieł do problemu skórnego z jakim chcemy sie zmagać. Ich długość wacha się od 0,2 do 3 mm. Są to bardzo proste urzadzenia, a dzięki nim możemy skutecznie mierzyć się z większością powszechnych problemów skórnych.
Nie należy zniechęcać się brakiem natychmiastowych efektów po wyjściu z gabinetu, gdyż całościowe efekty mezoterapii mikroigłowej widoczne są dopiero po pewnym czasie, kiedy to nastąpi całościowa przebudowa włókien kolagenowych - trwa to zazwyczaj do kilku tygodni. Szybko gojący się naskórek sprawia, że wszystkie etapy procesu odnowy, zapoczątkowane nakłuwaniem, odbywają sie w optymalnych warunkach - przy nieuszkodzonej barierze naskórkowej i braku wpływu czynników zewnętrzych.
CIEKAWOSTKI O ZABIEGU
• Każde, nawet najdrobniejsze uszkodzenie naskórka powoduje w skórze aktywację procesów samoodnowy. Z wiekiem zdolność do regeneracji skóry osłabia się, co widać np. po wolniej gojących się ranach. Systematycznie przeprowadzanie mikroperforacji naskórka jest bezpieczną formą stymulacji skóry, pobudzającą jej regenerację i w efekcie zwiększającą gęstość i spoistość skóry.
• Badania przeprowadzone w ośrodkach naukowych dowodzą, że wzrost poziomu kolagenu w skórze po zastosowaniu serii zabiegów sięga aż 90% i jest wyższy niż w przypadku metod laserowych czy też głębokich peelingów chemicznych.
• Po użyciu kremu lub serum do skóry transportowane jest od ok. 1% do 10% substancji. Po zastosowaniu mezoterapii mikroigłowej ilość wchłanianych związków aktywnych przez skórę jest nawet do 90% większa.
• Zabieg nie wymaga specjalnego przygotowania pacjenta przed wizytą. Jest procedurą bezpieczną i szybką, niestety warto wiedzieć, że dla niektórych także lekko bolesną. Większość osób odczuwa jednak tylko mrowienie. Zabieg nie powoduje nadwrażliwości na słońce i może być stosowany przez cały rok.
• Zaczerwienienie skóry po zabiegu jest jak najbardziej naturalnym i pożądanym zjawiskiem. Oznacza pobudzenie komórek do procesu regeneracji i jest zapowiedzią satysfakcjonujących efektów.
• W procesie odnowy skóry, oprócz wyżej opisanych mechanizów stymulowanych przez płytkowe czynniki wzrostu, duże znaczenie odgrywa również samo mechaniczne naruszenie struktury i podrażnienie komórek skóry właściwej przez igiełki rollera. Już samo to prowadzi do ich pobudzenia i zwiększonej aktywności.
• Duże znaczenie podczas zabiegów mezoterapii mikroigłowej mają: higiena, sposób przechowywania rollera między zabiegami, jego własciwa dezynfekcja oraz wysoka jakość stosowanych w trakcie zabiegu kosmetyków. Jakość tych ostatnich jest bardzo ważna, ponieważ stosuje się je na uszkodzony w wyniku "rollowania" naskórek.
• Skuteczność zabiegów mezoterapii mikroigłowej zwiększa stosowanie kosmetyków z witaminami A, C i E oraz beta-karotenem. Najlepiej zacząć je używać systematycznie (rano i wieczorem) na 3-4 tygodnie przed pierwszym zabiegiem, a potem cały czas pomiędzy kolejnymi zabiegami. Kosmetyki z tymi witaminami doskonale przygotowują skórę do zabiegu, powodują przyspieszenie gojenia oraz, co najważniejsze, zwiększają wywołaną przez nakłucia indukcję produkcji kolagenu. Zawsze warto wybierać takie preparaty, które mają małą zawartość konserwantów i czynników alergizujących, a wysoką zawartość substancji aktywnych.
DODATKOWE ELEMENTY ZABIEGU
• Masaż - rozgrzeje skórę i dotleni okoliczne tkanki oraz pobudzi metabolizm komórek. Sam masaż będzie miał nie tylko zbawienne działanie na funkcjonowanie i ujędrnienie skóry, ale również sprawi, że preparaty nakładane po nim zostaną znacznie lepiej wchłonięte, a tym samym zadziałają efektywniej.
• Peeling skóry - sprawi że skórą widocznie "odżyje". Poprzez złuszczenie martwego naskórka składniki aktywne zawarte w kosmetykach, zostaną wchłonięte znacznie głębiej, a poprzez zmniękczenie skóry – mikronakłucia wykonywane w późniejszym etapie zadziałają dużo efektywniej i będą mniej odczuwalne.
• Ampułka - wtłoczenie substancji aktywnych. Dzięki mikroperforacji - tworzeniu się mikrokanalików w zewnętrznych warstwach skóry składniki aktywne i lecznicze skutecznie docierają bezpośrednio do skóry właściwej, gdzie następuje ich maksymalna absorpcja, nieosiągalna dla zwykłych preparatów kosmetycznych.
• Maska - specjalistycznie przygotowana pod zabieg mezoterapii mikroigłowej maska, zawierają bombę substancji biologicznie czynnych, które spotęgują efekt zabiegu, dostarczą kolejnych składników odżywczych, wspomogą regenerację skóry oraz ukoją ją po mikronakłuciach.
Niestety bardzo niewielka liczba salonów kosmetycznych, oferuje pełen zabieg mezoterapii mikroigłowej, wraz ze wszystkimi niezbędnymi elementami, pozwalającymi skórze na kompleksową rewitalizację i przebudowę komórek. Uważajmy więc, porównując ceny zabiegów w różnych gabinetach i dopytajmy co dokładnie zawiera wybrany zabieg oraz jakie produkty wykorzystuje sie przy jego realizacji.
PRAWIDŁOWY PRZEBIEG CAŁOŚCIOWEGO ZABIEGU MEZOTERAPII MIKROIGŁOWEJ
1.Oczyszenie skóry.
2.Wykonanie peelingu/ złuszczenia zbędnego naskórka.
3.Masaż.
4.Ponowne oczyszczenie i odtłuszczenie skóry.
5.Nałożenie ampułki o wybranych właściwościach.
6.Wykonanie mikronakłuć.
7.Ponowne nałożenie ampułki.
8.Nałożenie maski pielęgnacyjnej o właściwościach regenerująco-kojących.
9.Zmycie maski.
10.Nałożenie kremu ochronnego.
DLACZEGO MEZOTERAPIA MIKROIGŁOWA
• zabieg stymuluje naturalne procesy samonaprawcze organizmu
• jest niezwykle skuteczny, dający satysfakcjonujące efekty w krótkim czasie
• nie uwrażliwia skóry na promienie UV, więc możemy wykonywać go niezależnie od pory roku
• jest zabiegiem bezpiecznym, mało inwazyjnym oraz testowanym klinicznie
• przeznaczony dla każdego typu cery
• krótki czas gojenia skóry – ok. 1 dzień
• możliwość zastosowania mikronakłuć na każdej partii ciała
• 100% sterylności – urządzenie przeznaczone jest tylko i wyłącznie dla jednego klienta
• kontrolowana metoda stymulacji naskórka
• nie powoduje trwałych uszkodzeń skóry
• krótki czas intensywnej stymulacji (około 10-15 minut)
• możliwość zmiany długości igieł podczas trwania zabiegu w zakresie 0,2 do 3 mm
ZASTOSOWANIE
· usuwanie zmarszczek
· niwelowanie przebarwień
· nawilżenie i wygładzenie szorstkiej i suchej skóry
· zmniejszenie rumienia i widoczności naczynek, poprzez wzmocnienie ścian naczyń krwionośnych oraz pogrubienie skóry i naskóra, które powoduje że popękane naczynka stają się mniej widoczne
· znaczna redukcja zasinień pod oczami
· zapobieganie wypadaniu włosów
· regeneracja komórek skóry
· leczenie trądziku
· biorewitalizacja skóry
· eliminacja opadających powiek i kącików ust
· wzrost napięcia i elastyczności skóry
· wzmocnienie mięśni mimicznych
· oczyszczenie naskórka m.in z wągrów i zaskórników
· usuwanie blizn i rozstępów
redukcja cellulitu oraz nierówności, poprzez rozbicie złogów tłuszczowych
ZALECENIA
Mezoterapia mikroigłowa polecana jest osobom o cerze wymagającej nawilżenia i odżywienia, z objawami starzenia. Jest też doskonałym zabiegiem wykonywanym profilaktycznie, jednorazowo, w celu poprawienia ogólnej kondycji skóry. Dlatego też może być wykonywana, zaleznie od potrzeb, u osób przed 30. rokiem życia.
Już po pierwszym zabiegu mezoterapii mikroigłowej skóra jest bardziej wygładzona, jędrniejsza i mocniejsza. Po zastosowaniu intensywnej terapii można uzyskać wymarzone efekty redukcji zmarszczek, blizn lub też cellulitu.
Wykonanie serii zabiegów skutkuje poprawą zarówno strukturalną, jak i funkcjonalną skóry. Ilość zabiegów, które trzeba wykonać dla maksymalnego efektu, jest zależna od indywidualnego stanu skóry. Zaleca się serię 6 – 10 zabiegów, 1 - 2 razy w tygodniu. Nie należy wydłużać czasu między zabiegami do powyżej 2 tygodni, gdyż znacznie spada wtenczas efektywność terapii. Kluczowe jest, aby przy każdorazowym zabiegu działać na skórę jeszcze intensywniej niż poprzednio - zapewnia nam to niekompletne wygojenie się mikrouszkodzeń skóry spowodowanych ostatnim zabiegiem.
Po zabiegu skóra najczęściej jest lekko zaróżowiona. Efekt ten utrzymuje się około 1h, jednak w zależności od indywidualnych reakcji skóry może całkowicie zniknąć dopiero po 1-3 dni. Zaczerwienienie redukuje się w około 50% po nałożeniu maski kończącej zabieg.
Po 1-3 dniach od zabiegu skóra może być lekko obrzęknięta oraz można wyczuwać jej tkliwość/ wrażliwość. Warto uważać wtenczas aby jej dodatkowo nie narażać na podrażnienia (słońce, suche i zimne powietrze, duże zmiany temperatur itp.). Dobrze jest równiez zminimaliwować ryzyko nadmiernej ekspozycji skóry na bakterie i wirusy np. zmieniając w dzień zabiegu pościel, ręczniki, a także piorąc szal i dezynfekując okulary/ telefon komórkowy - wszystko co może mieć styczność z obszarem skóry, na którym był wykonywany zabieg.
Przez 7 dni po zabiegu lub do całkowitego wyleczenia skóry warto zrezygnować z korzystania z sauny, basenu, peelingów i depilacji, oraz nie nakładać preparatów o działaniu drażniącym na skórę. Przez cały okres terapii należy stosować kremy silnie regenerujące I nawilżające.
WSKAZANIA
• zmarszczki mimiczne i głębokie
• fotostarzenie skóry
• przebarwienia, niejednolity koloryt skóry, piegi, melasma
• opadające powieki i kąciki ust
• zmiany trądzikowe, zaskórniki, łojotok
• blizny, rozstępy
• cellulit, nadmiar tkanki tłuszczowej
• szary, ziemisty koloryt skóry
• słabe odżywienie i regeneracja skóry
• skóra sucha z nadmiernie łuszczącym się naskórkiem
• skóra naczyniowa, wrażliwa, ze skłonnością do rumienia
• słabe, łamliwe włosy ze skłonnoscią do wypadania
PRZECIWWSKAZANIA
• skóra podrażniona, stany ropne i zapalne (w tym opryszczka w stanie aktywnym)
• stany alergiczne
• przerwanie ciągłości naskórka
• terapia retinoidami
• oparzenia, rany
• ciąża i okres karmienia piersią
• choroby ogólnoustrojowe (metaboliczne, nowotwory)
• skłonność do bliznowacenia
• przyjmowanie preparatów przeciwzakrzepowych i aspiryny
